fbpx

Објектив

Погледни подобро

(Видео) Се cpyши британски вoeн aвион над Црното Море

Авион Ф-35 на британските воздухопловни сили се урна и падна во Средоземното Море, објави на Твитер прес-службата на Министерството за одбрана на Обединетото Кралство.

Се додава дека пилотот се катапултирал и преживеал и успешно бил вратен во носачот на авиони „Квин Елизабет“, од каде полетал ловецот.

„Пилотот Ф-35 од носачот на авиони „Кралицата Елизабета“ се катапултираше утринава за време на планираниот лет над Средоземното Море. Пилотот безбедно се врати на бродот. Покрената е истрага за инцидентот, би било несоодветно да се дадваат дополнителни детали во овој момент“, соопштуваат од воениот оддел.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: