fbpx

Објектив

Погледни подобро

„Не чека пресвpт“: Бил Гејтс со новата прогноза за пaндeмијата со kopонавирус

Милијардерот Бил Гејтс тврди дека до средината на следната година, Ковид 19 ќе предизвика помалку смртни случаи од обичниот грип.
„Во средината на природниот имунитет, имунитетот стекнат со вакцината против коронавирус и благодарение на новите терапии, стапката на смртност треба драстично да се намали“ , изјави Гејтс за Блумберг.
Тој нагласи дека во летото 2022 година треба да има пресврт.
Гејтс смета дека прашањето за снабдување со вакцини ќе биде решено до средината на следната година, а со развојот на пилулата корона, сите пациенти ќе добијат навремена терапија откако ќе се утврди присуството на вирусот.
„Значи, со природен имунитет, имунитет посредуван од вакцини и тие апчиња, можеме да го зголемиме бројот на антитела што не сме успеале, а стапката на смртност ќе падне под нивото на смртност предизвикана од сезонски грип до следното лето. таа точка, економската активност би требало да се врати со полн капацитет“, рече Гејтс.

Според последните податоци, повеќе од 5,1 милиони луѓе ширум светот починале од инфекцијата корона, додека повеќе од 258 милиони луѓе се заразени, пренесе Б92.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: