fbpx

Објектив

Погледни подобро

Нови 490 случаи со Ковид-19, починaле девет лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.869 тестирања, а регистрирани се 490 нови случаи со Ковид-19, девет починати и 484 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.
Од 490-те нови случаи од Скопје се 209, Битола – 42, Прилеп – 33, Кавадарци – 30, Велес – 18, Куманово – 17, Ресен – 16, Берово – 14, Кочани – 12, Гевгелија и Делчево – по 10, Тетово и Штип – по 8, Струмица и Крива Паланка – по 7, Радовиш – 6, Кичево и Богдаци – по5, Валандово,Кратово, Македонска Каменица и Пехчево – по 4, Охрид, Свети Николе и Неготино – по 3, Струга и Виница – по 2, Гостивар, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 1.
Од деветте починати три се од Скопје (85г, 75г и 41г) и Штип (91г, 86г и 78г), две од Куманово (88г и 76г) и едно починато лице од Берово (75г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.
Од 484 оздравени пациенти од Скопје се 233, Битола – 37, Куманово – 28, Кочани – 22, Велес и Гевгелија – по 19, Кавадарци – 18, Штип – 17, Охрид – 15, Тетово – 11, Струмица и Пробиштип – по 9, Кичево – 8, Неготино – 7, Каратово – 6, Свети Николе – 5, Радовиш – 4, Ресен и Богданци – по 3, Струга и Демир Хисар – по 2, Прилеп, Крива Паланка, Валандово, Гостивар, Дебар, Демир Капија и Дојран – по 1.
Дополнително, согласно регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин“, се пријавени шест починати лица со датум на смрт од 25.10.2021 до 20.11.2021. Регистрирани се починати лица од Куманово, Велес, Штип, Струмица, Свети Николе и Демир Хисар. Починатите лица се на возраст од 61 до 89 години од кои пет лица се починати во домашни услови, а едно во болнички услови.
Направени се 2.869 тестови преку: ИЈЗ-320, ЦЈЗ Скопје-76, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово–34, ЦЈЗ Куманово-50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-15, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–8, Жан Митрев (Филип Втори)-84, Авицена-162, Биотек-182, Систина-73, лабораторија Лаор-0, Синлаб-21, Ремедика-20, Плодност–55, Генеа-6, Никоб лаб-244, ВФВ Медикал-23, Ели Медика-28, Ројал Медика–11, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб – 4, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.334.
Досега во земјата се направени вкупно 1.453.084 тестирања на Ковид-19.
Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 212.865, на оздравени пациенти е 197.120, на починати 7.464, а на активни случаи изнесува 8.281.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 93032, Активни 3831

Куманово 12778, Активни 267

Тетово 11276, Активни 153

Прилеп 10040, Активни 424

Битола 8406, Активни 671

Гостивар 8056, Активни 36

Велес 7216, Активни 354

Кавадарци 6813, Активни 296

Штип 6517, Активни 198

Охрид 6358, Активни 255

Струмица 6040, Активни 145

Кичево 4211, Активни 93

Кочани 3928, Активни 213

Струга 3890, Активни 61

Гевгелија 2754, Активни 154

Неготино 2536, Активни 85

Свети Николе 2087, Активни 66

Крива Паланка 1846, Активни 149

Ресен 1705, Активни 101

Радовиш 1698, Активни 75

Дебар 1454, Активни 0

Берово 1387, Активни 96

Делчево 1338, Активни 130

Виница 1139, Активни 44

Пробиштип 1102, Активни 36

Валандово 902, Активни 39

Кратово 749, Активни 69

Богданци 635, Активни 40

Демир Хисар 586, Активни 82

Крушево 575, Активни 24

Македонски Брод 486, Активни 7

Демир Капија 421, Активни 8

Македонска Каменица 399, Активни 61

Пехчево 346, Активни 16

Дојран 159, Активни 2.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: