fbpx

Објектив

Погледни подобро

Твитер забpaни споделување на туѓи видеа и фотографии без согласнот

Твитер денеска објави дека нема да дозволи споделување на приватни медиумски податоци, како што се фотографии и видеа, на својата платформа, без согласност на лицето кое се наоѓа на нив.

„Кога поединци или овластени претставници на лицата чии фотографии или видео снимки се споделени ќе не известат дека не дале согласност за споделување на нивните приватни фотографии или видеа, ние ќе ги отстраниме“, соопшти Твитер.

Политиката за приватност на компанијата веќе забранува споделување на туѓи приватни податоци, како телефонски броеви, адреси и лични карти, потсетува Ројтерс

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: