fbpx

Објектив

Погледни подобро

Проверено: Најстариот и највкусен рецепт за топло чоколадо

Ова е најстариот рецепт за топло чоколадо. Многу е вкусно, ќе им се допадне на сите членови на вашето семејство.

Состојки:

30 грама црна чоколада

1 лажица какао

2 децилитри млеко

шеќер по вкус

прстофат сол

Подготовка:
Подгответе го така што во мало тенџере ќе промешате чоколада, какао, 1 децилитар млеко и мешајте на тивок оган додека чоколадата да се стопи.

Додадете го остатокот од млекото и сол и продолжете да мешате.

Додадете шеќер, а кога чоколадата ќе стане густа ставете ја во филџан. По желба топлата чоколада можете да ја декорирате со шлаг.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: