fbpx

Објектив

Погледни подобро

Регулаторната денеска ќе одлучува за новите цени на горивата, се очекува ново поскапување

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува за новите цени на горивата.

Минатата цела недела, секојдневно, РКЕ носеше одлуки за цените на нафтените деривати. Согласно последно донесената одлука цената на дизелот и мазутот не се промени.

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 2 денари, ЕУРОСУПЕР БС-98 за 2,50 ден, додека за три денари поскапе Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1).

Ова се актуелните цени на горивата:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 109,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 111,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 99,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 98,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 54,640 (денари/килограм)

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: