fbpx

Објектив

Погледни подобро

ЌЕ ГО СИМНАТ ЛИ ЃУКАНОВИЌ ОД ТРОНОТ?

Оваа година има претседателски избори во повеќе земји во регионот. Освен во Црна Гора, во мај и Ердоган ќе се соочи со противниците за нов претседателски мандат. Во Грција и Бугарија ќе се одржат парламентарни избори, со што ќе го видиме новиот политички пејсаж, кај нашите блиски соседи

Бошњачката партија (БС), Демократската унија на Албанците (ДУА) и Демократската партија (ДП) ќе го поддржат актуелниот претседател на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, на претседателските избори закажани за в недела, објавија подгоричките медиуми.

Според ЦДМ, властите на БС одлучиле да го поддржат Ѓукановиќ на претстојните избори, а според „Вијести“, истата одлука донеле и двете албански партии, ДУА и ДП.

Претседателските избори во Црна Гора се одржуваат в недела во многу вжештена атмосфера поради тешката повеќемесечна институционална и политичка криза.

Во претседателската трка учествуваат седум кандидати, а доколку ниту еден од нив не добие повеќе од 50 отсто поддршка, вториот изборен круг ќе се одржи на 2 април.

Претседателски кандидати се актуелниот претседател и кандидат на ДПС, Мило Ѓукановиќ, претседателот на Демократите, Алекса Бечиќ, претседателот на Нова српска демократија и еден од лидерите на ДФ, Андрија Мандиќ, заменик-претседателот на Движењето Европа сега, Јаков Милатовиќ, пратеничката на СДП, Драгиња Вуксановиќ Станковиќ, лидерот на Обединета Црна Гора, Горан Даниловиќ и инфлуенсерот Јован Радуловиќ.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: